Rozwój osobisty – czy to tylko nowy trend?

Coraz częściej słyszy się o rozwoju osobistym w medytacjach, jodze, uważności, relaksacji, neurobiologii czy fizyce kwantowej. Tak często, że zastanawiam się czy to przypadkiem nie reaktywacja ruchu New Age. Moje oczy przykuwają zeszyty z fazami księżyca, breloczki z symbolem kwiatu życia i kubki z napisem „bądź zawsze sobą”…

Duchowość stała się ostatnimi czasy bardzo modna. Kolorowe magazyny podchwyciły temat i oferują techniki duchowe jako remedium na bolączki dzisiejszego świata. Świata, który przeszedł załamanie. System się formatuje. Z jednej strony to dobrze, bo ludzie są coraz bardziej świadomi swoich problemów i chcą realnie coś z tym zrobić. Chcą wyłączyć autopilota, ale z drugiej strony efekt może przybrać formę eskapizmu duchowego. Inaczej mówiąc zamiatania niewygodnych spraw i emocji pod dywan. Coś jak wzięcie cudownej pigułki, która wyzwoli w ciele przyjemne doznania, tłumiąc te negatywne.

Psychologia i wszelkie nauki rozwojowe stale ewoluują. Warto do tego podejść mądrze, bez euforii, ale z otwartością.

Mądrze, czyli jak?

Przede wszystkim zastanów się ile razy chciałaś coś zmienić w swoim życiu, ale coś Cię blokowało. Nie byłaś pewna czy to dobry moment, czy chcesz zainwestować w siebie. No i miałaś z tyłu głowy myśl – co na ten temat powiedzą inni – rodzina, przyjaciele, współpracownicy.

To nieprawda, że trzeba sięgnąć totalnego dna, by poprosić ostatkiem sił o pomoc. Zazwyczaj tak się właśnie dzieje, gdy coś Cię uwiera, ale nie zwracasz na to uwagi. Prośba o pomoc i wsparcie to dowód samoświadomości i dojrzałości, a także siły.

Rozwój osobisty to danie sobie zielonego światła do zmiany, dzięki której wzrośnie Twoje poczucie szczęścia, sensu i satysfakcji z tego KIM JESTEŚ, CO ROBISZ I JAKIE MASZ RELACJE Z INNYMI. Niezależnie od aktualnych trendów czy mody.

Możesz wybrać z wielu dostępnych i sprawdzonych na rynku metod – psychoterapii, coachingu, mentoringu, praktyki jogi, mindfulness, EFT, ayurwedy, dietetyki chińskiej i wielu różnych innych metod odpowiednich do Twoich potrzeb i tematu, z którym przychodzisz. Każda próba rozwiązania problemu to znak odwagi, troski o siebie i innych, a także zrozumienia swoich potrzeb. Zaufaj sobie i zwróć uwagę do siebie. To wbrew pozorom nie takie proste, bo często kierujemy naszą uwagę na zewnątrz. Możesz powtarzać sobie pytanie: jak ja się z tym czuję? Uczyć się nazywać swoje emocje. Odbierać sygnały z ciała.

Nie podążaj zatem ślepo za modą. Nie zaczynaj medytować, bo inni to robią i to jest teraz trendy, a Ty wcale tego nie czujesz. Wybierz to, co Tobie odpowiada, co Cię woła, a nie do czego się zmuszasz. Wybierz coacha lub terapeutę, z którym będziesz czuć się komfortowo i którego styl pracy będzie Ci odpowiadał. Nie czekaj jednak na „odpowiedni czas i przestrzeń”, tylko z odwagą idź po swoje szczęście.

Jak powiedział Benjamin Franklin:

Większość ludzi umiera w wieku 25 lat, ale czekają z pochówkiem aż do 70-tki”

To jest wciąż żywe. Ludzie są niecierpliwi, ale czekają. A życie dzieje się tu i teraz.


W ramach rozwoju osobistego polecam zadbać o siebie na trzech poziomach, synchronicznie – holistycznie:

  1. Poziom fizyczny
    Tu dbamy o swoje zdrowie, ciało poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, odpowiednią ilość i jakość snu, odczytywanie sygnałów wysyłanych przez ciało, terapie ziołowe, masaże, akupunkturę, refleksologię, zabiegi na ciało (również reiki), aromaterapia
  2. Poziom mentalny
    Tu przychodzi z pomocą terapia, coaching (np. life coaching), programy i warsztaty grupowe, warsztaty metodą „the Work” Katie Byron, praca z wewnętrznym dzieckiem, emocjami, przekonaniami i afirmacjami, techniki uważności, hipnoza, psychobiologia
  3. Poziom duchowy
    Wiara i kontakt z własną duszą (sercem, intuicją) to klucz do tego poziomu. Pogłębiać ten kontakt można poprzez medytacje, technikę Soul Body Fusion, przesłania anielskie, modlitwę, kryształy

Ten trójkąt rozwoju prowadzi do głębszego poznania siebie, swoich możliwości, potencjałów, misji i celów, odkrycia wewnętrznej mocy, by czuć pełnię swojego życia. Po to, by wyłączyć autopilota i przejąć stery swojego losu. A przede wszystkim stworzyć harmonię w swoim życiu.