Jak radzić sobie ze stresem i lękiem?

Stresu doświadcza każdy człowiek na każdym etapie swojego rozwoju, łącznie z prenatalnym. Generalnie stres to czynnik, który zaburza nasz dobrostan. Ponadto stres, w przeciwieństwie do emocji takich jak lęk czy strach, jest odczuwany w życiu codziennym. Dotyczy reakcji człowieka na otoczenie, w którym żyje. Inaczej rzecz ujmując życie na ziemi jest doświadczeniem związanym bezpośrednio i nierozerwalnie ze stresem

Czynniki powodujące stres

Czynniki stresotwórcze, tzw. stresory, wywołują negatywne jak i pozytywne emocje. Do tych pozytywnych zaliczyć można np. podróż samolotem na wakacje, wystąpienia publiczne, imprezy okolicznościowe (np. wesele). Jednakże najsilniejsze stresory to traumatyczne wydarzenia, takie jak ekstremalne katastrofy naturalne i wojna, straty osobiste (pracy, rozwód, śmierć, choroba), a także dotyczące życia codziennego (nadmiar obowiązków, praca, relacje społeczne, oczekiwania, napięcia rodzinne. Negatywny wpływ na organizm człowieka ma stres ostry (w wyniku nagłych, gwałtownych wydarzeń) jak również stres chroniczny (wynikający z długotrwałych sytuacji podtrzymujących poziom stresu). Na stres reagujemy na poziomie fizjologicznym (podwyższony puls, kołatanie serca, pot, ścisk w gardle), psychologicznym (lęk, strach, złość, dezorientacja, bezsilność, brak racjonalnego myślenia, silne reakcje pod wpływem emocji, brak kontroli emocji) i behawioralnym (nadpobudliwość bądź apatia, wzmożony lub utrata apetytu, zaburzenia snu, palenie papierosów lub spożywanie alkoholu, konflikty z otoczeniem).

Rodzaje stresu

Stres może być mobilizujący lub prowadzący do zachowań destrukcyjnych. Psycholog Richard Lazarus określił dwa sposoby radzenia sobie ze stresem.

Pierwszy sposób to sposób mobilizujący, kiedy skupiamy się na rozwiązaniu problemu. Nasze działania koncentrują się na likwidacji sytuacji stresotwórczej. Drugi sposób jest zorientowany na emocje. Wtedy szukamy pozytywnych stron danej sytuacji, staramy się dostosować. Pierwszy sposób to tryb walki, drugi to ucieczka. Jaki sposób wybierzemy zależy od sytuacji, stresora i naszych predyspozycji.

Jednakże długotrwale utrzymujący się stres przyczynia się do powstawania chorób (np. choroby serca, cukrzyca, zaburzenia snu). Po prostu osadza się na stałe w ciele. Szczególnie jeśli tkwimy w sytuacji mocno dla nas dyskomfortowej.

Jak zatem radzić sobie ze stresem?

Przede wszystkim warto przed jakimkolwiek działaniem odpowiedzieć sobie na pytanie CO mnie stresuje. Wielokrotnie nie zdajemy sobie sprawy co to jest i dość ogólnikowo traktujemy obraz naszej sytuacji. W tym wypadku trzeba jak najbardziej szczegółowo określić przedmiot stresora. Np. kiedy ktoś mówi, że stresuje go praca, wciąż nie wiadomo czy stresorem są obowiązki wykonywane przez tę osobę, komunikacja z przełożonym czy może techniczne sprawy takie jak brak odpowiednich narzędzi do wykonywania pracy czy sam dojazd do miejsca pracy. Z reguły też pod płaszczykiem stresu ukryte są dodatkowe emocje i problemy takie jak lęk przed odrzuceniem, samotnością, brak poczucia bezpieczeństwa czy brak akceptacji. Często, jeśli nie zazwyczaj, są to powtarzające się schematy doświadczeń z czasów dzieciństwa bądź wcześniejszych przykrych sytuacji.

Kiedy już określimy dokładnie PRZEDMIOT stresu możemy przystąpić do etapu jego eliminacji, nie tuszowania. W innym wypadku wszelkie poniżej wymienione przeze mnie metody wspierające będą pomagały tylko chwilowo jak tabletka przeciwbólowa, który „oszukuje” receptory bólowe, ale nie rozwiązuje rzeczywistego problemu. Dlatego w każdym przypadku zalecam wizytę u specjalisty, który pomoże dotrzeć do rzeczywistego źródła problemu.

Pomocne są następujące pytania w identyfikacji stresu:

CO dokładnie wyzwala Twój stres?
KIEDY to się dzieje?
W JAKIEJ SYTUACJI, czyli JAK to się dzieje?

Odpowiadaj opisowo na te pytania, tak jakbyś chciał/a opisać fotografię.

Metody radzenia sobie ze stresem

  1. AUTOCOACHING. Określ na samym początku jaki masz wpływ na to, co się dzieje (na to, co wyzwala Twój stres). Jaki z kolei masz wpływ na swoje myśli? Jaki najczarniejszy scenariusz powtarzasz w myślach i jakie jest prawdopobieństwo, że on się wydarzy? Gdyby nawet ten scenariusz miał się wydarzyć jak chciałbyś/chciałabyś do tego czasu spędzić najlepiej czas?
  2. MINDFULNESS. Zrób mentalny skan swojego ciała. Kawałek po kawałku. Zobacz swoim wewnętrznym okiem, w którym miejscu ulokował się Twój stres. W okolicy mostka? W brzuchu? Postaraj się tam kierować swój oddech i go rozpuścić.
  3. AFIRMACJE. Zdefiniuj swoje negatywne myśli. Zapisz na kartce to, co Cię stresuje i zamień to na pozytywne stwierdzenia w czasie teraźniejszym, np. Czuję się bezpieczna/y i wiem, że wszystko dzieje się dla mojego najwyższego dobra”.
  4. PRAKTYKA WDZIĘCZNOŚCI. Codziennie poświeć 5 minut i określ 3 rzeczy, za które możesz być wdzięczna/y. To poprawi Twój nastrój, ale przede wszystkim przekieruje Twoją uwagę z poczucia braku na poczucie pełni.
  5. SESJA ODDECHOWA. W czasie stresu oddech jest płytki. Skup się na swoim oddechu. Pomału go wydłużaj, bierz coraz głębszy wdech i długi powolny wydech. Wydech jest tu bardzo istotny, bo w stresującej sytuacji mamy tendencję do „zapowietrzania się”.
  6. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA. Nawet krótki spacer czy domowa sesja 15 minutowa jogi dotleni Twój mózg i uwolni emocje.
  7. MEDYTACJA. Samodzielna lub prowadzona z elementami wizualizacji zupełnie może odmienić Twój stan na lepsze. Podczas medytacji jesteśmy w stanie wejść w fale theta lub alfa, które samoistnie kształtują podświadomość.
  8. AROMATERAPIA. Olejki eteryczne mają klinicznie potwierdzone właściwości stymulujące układ nerwowy. Lawenda, bergamotka, paczula, kolendra, róża damasceńska, melisa zawierają skład chemiczny o działaniu odstresowującym i antydepresyjnym.
  9. DIETA I SEN. Lekkostrawna dieta, szczególnie roślinna, wieloskładnikowa odciąża wątrobę, woreczek żółciowy. Pamiętaj, że jelita to nasz drugi mózg. W sytuacjach stresowych najlepiej unikać jest laktozy, glutenu czy cukru. Przede wszystkim pamiętaj o dobrym nawodnieniu. Dobra jakość snu przekłada się na poprawne funkcjonowanie organizmu.
  10. REIKI. Ta japońska metoda pracy z energią pomaga wejść w stan relaksu, a przy tym harmonizuje pole energetyczne naszego ciała. System ten opiera się na czakroterapii.
  11. SOUL BODY FUSION. Ta metoda pomaga zestroić swoją duszę z ciałem, a przez to bardziej osadzić się w tu i teraz.
  12. KOTWICA MENTALNA. Najlepiej zbudować ją z pomocą coacha, terapeuty. Pomaga przywołać i przede wszystkim poczuć w ciele przyjemne doznania kiedy tego potrzebujemy.

Którą metodę radzenia sobie ze stresem wybrać?

Metod radzenia sobie ze stresem jest bezliku. Dodać tu jeszcze można tapping, czyli EFT oraz akupunkturę, refleksoterapię, mantry. W każdym razie warto skorzystać z sesji ze specjalistą, który pomoże określić czynnik stresotwórczy i dobierze odpowiednie techniki. Kombinacja kilku technik zazwyczaj przynosi najlepsze efekty. Jeśli już teraz potrzebujesz poradzić sobie ze stresem, umów się na bezpłatną sesję zapoznawczą lub wybierz intuicyjnie odpowiednią dla Ciebie formę pracy spośród moich pakietów:

Magiczne Spotkanie

Magiczna Podróż

Poza horyzont

Ukojenie Reiki

Droga Duszy

Medytacje

Skorzystaj również z zestawów rytualnych, które pomogą zbudować Ci w Twoim przestrzeń-oazę spokoju i wprowadzą odpowiednie nawyki odstresowujące

Zestaw antystresowy MIND

Zestaw pielęgnacyjny BODY

Zestaw oczyszczający SPIRIT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *