10 rzeczy, którymi kuszą tajskie wyspy !

Tajlandia. Coraz bardziej popularny kierunek wakacyjny wśród polskich turystów. Kiedyś kojarzona głównie z „trzecim światem”, dziś najpopularniejsza destynacja egzotyczna Wschodu. Bangkok, niegdyś niedostępny, owiany tajemnicą, nieznany, przypominający kadry filmu „Anna i król”, dziś najważniejszy komercyjny punkt na mapie wycieczek oraz punkt wypadowy do Azji Południowo-Wschodniej.

Kiedy 12 lat temu leciałam pierwszy raz do Tajlandii, miałam wrażenie, że lecę na koniec świata, a pomysł wyjazdu wywoływał wśród znajomych wielkie zdziwienie i podziw. Dziś nie udaje mi się spotkać osoby, która odwiedzając kraje Wschodu, nie byłaby choć raz w Tajlandii. Głównie poprzez popularyzację kierunku, ale też coraz częstsze promocje lotów. Obecnie na każdym blogu podróżniczym są wpisy o dawnym Syjamie, a zupę tom yum goong można kupić w mniej lub bardziej oszukanej wersji restauracji azjatyckiej w każdym większym mieście.  To niesamowite jak wszystko się zmienia z biegiem czasu. Będąc rok w Tajlandii widziałam dynamiczne zmiany, postęp, niemniej jednak te zmiany zachodzą szybciej niż mogę sobie to wyobrazić. Po powrocie do kraju, myślałam o Tajlandii jako „mojej i tylko mojej Tajlandii”. Gdy ktoś chwalił się swoją podróżą do Tajlandii czułam jakby kradł „moją Tajlandię”. Przecież po powrocie do Polski, myślałam tylko i wyłącznie o „powrocie” do Bangkoku. Czułam się tam jak ryba w wodzie. Tajlandia to kraj szyty na moją miarę. Zaczynałam mieć obawy, że przez masową, choć już i tak wcześniej bardzo rozwiniętą, turystykę, Tajowie przestaną się uśmiechać, turystów zaczną traktować jak w krajach arabskich, więcej będzie plastikowych pamiątek, a masaże tajskie będą wykonywać „biali” przybysze. Takich zmian jednak nie da się uniknąć. Oczywiście nie tak przerysowanych jak w moim przykładzie. Jedni mogą sobie pozwolić na wyjazd kilka razy w roku, inni raz na parę lat…

Dla tych wszystkich którzy tęsknią za „swoją Tajlandią” zrobiłam listę dziesięciu rzeczy, którymi wyróżniają się tajskie wyspy na tle innych, okraszoną pięknymi zdjęciami:

  1. Biały piasek i naprawdę transparentna woda
  2. Kameralność, cisza, przytulność (nawet duże ośrodki zbudowane są w stylu wiosek)
  3. Pyszna tajska kuchnia oraz liczne przysmaki takie, jak naleśniki i słodki ryż z mango
  4. Każdy możliwy rodzaj transportu (świetnie zorganizowana sieć komunikacji niezaleznie od warunków terenowych)
  5. Indywidualne wycieczki po okolicznych atrakcjach
  6. Dostępność wszelkich udogodnień (medykamentów, kosmetyków, poczty, kart telefonicznych itp.)
  7. Bujna, soczysta roślinność (na zdjęciach z internetu łatwo można rozpoznać, które było wykonane w Tajlandii ze względu na charakterystyczne kolory)
  8. Sympatyczni rdzenni mieszkańcy
  9. Brak konieczności wcześniejszej rezerwacji noclegu. Płyniesz tam, gdzie Cię oczy poniosą.
  10. Inna czasoprzestrzeń.

S

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.